Aneta Janiak-Olejnik

O psychoterapii

W życiu każdego człowieka przychodzą momenty, w których doświadcza kryzysów i trudności. Jedną z dróg poradzenia sobie z problemem jest skorzystanie z pomocy psychologicznej. Czasami wystarczająca jest jedna lub kilka wizyt w gabinecie psychologicznym. Czasami jednak decydujemy się dokonać głębszych i trwalszych zmian w naszym życiu. Wtedy właśnie najwłaściwszą formą pomocy jest psychoterapia. Jej nadrzędnym celem jest usunięcie lub ograniczenie przykrych dla człowieka symptomów będących przyczyną jego cierpienia, a także uruchomienie procesu tworzenia się zmian. Psychoterapia polega na poszukiwaniu możliwości, zasobów i rozwiązań w trapiących problemach, ale także na nazywaniu emocji i spraw, które samemu czasem trudno jest określić. W efekcie psychoterapia może prowadzić do wzmocnienia mocnych stron, rozpoznania słabszych i skuteczniejszego działania w życiu. Pomaga w poprawie relacji z ludźmi, akceptacji siebie i innych. Psychoterapia jest pomaganiem pacjentom w tym, by sami lepiej pomagali sobie w radzeniu z własnym życiem.

Czas trwania psychoterapii jest uzależniony od charakteru zgłaszanego problemu oraz od rodzaju oczekiwań pacjenta i wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Istnieje wiele różnych nurtów w psychoterapii. Dotychczas jednak żaden z istniejących nurtów nie udowodnił większej skuteczności niż pozostałe. Pracuję w nurcie integracyjnym, które uznaje założenia wielu szkół w psychoterapii i wykorzystuje to co najwartościowsze w różnych metodach pracy terapeutycznej. Jest to szczególnie wartościowy nurt we współczesnej psychoterapii, który pozwala na dobór optymalnych strategii i technik terapeutycznych, w zależności od specyfiki problemów klienta. 

Psychoterapię traktuję jak wspólną z pacjentem podróż w głąb siebie, w trakcie której znajduje on miejsca, które są jego zasobami i z których zaczyna lepiej i pełniej korzystać.