Aneta Janiak-Olejnik

O mnie

Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Ukończyłam studia psychologiczne o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia z psychoterapii w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii afiliowanej przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej i Instytucie Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie – ukończone  z tytułem dyplomowanego psychoterapeuty.

Jestem członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz członkiem Polskiej Federacji Psychoterapii.

Ważny aspekt mojej pracy zawodowej stanowi psychoterapia zarówno indywidualna jak i terapia par i małżeństw. Pracuję w nurcie integracyjnym, który uznaje założenia wielu szkół w psychoterapii i wykorzystuje to co najwartościowsze w różnych metodach pracy terapeutycznej. Jest to szczególnie wartościowy nurt we współczesnej psychoterapii, który pozwala na dobór optymalnych strategii i technik terapeutycznych, w zależności od specyfiki problemów klienta. Współpracuję również z NZOZ Katharsis poradnią psychiatryczno-psychologiczną mieszczącą się w Poznaniu, gdzie zajmuję się psychoterapią indywidualną w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pracuję z pacjentami od 2003r, zajmuję się pomocą psychologiczną: psychoterapią, poradnictwem psychologicznym oraz interwencją w kryzysie. W trakcie mojej pracy zawodowej zajmowałam się prowadzeniem grup wsparcia dla samotnych matek i ojców, psychoterapią indywidualną oraz grupową osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz osób współuzależnionych. Duży obszar moich zainteresowań stanowi praca z rodziną stąd zajęcia socjoterapeutyczne oraz indywidualna praca z dziećmi, prowadzenie warsztatów dla rodziców dot. zwiększania kompetencji wychowawczych, a także praca z osobami chorującymi psychicznie i ich rodzinami.

Swoją pracę poddaję stałej superwizji.

Odbyłam liczne warsztaty i szkolenia m.in. z zakresu:

  • obecnie w trakcie 3 letniego kursu certyfikującego z Somatic Experiencing (metoda leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu) w Instytucie Terapii Psychosomatycznej.
  • całościowego 4 letniego szkolenia psychoterapeutycznego w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie;
  • psychoterapii par i małżeństw w Polskim Instytucie Eriksonowskim;
  • psychoterapii par w ICEEFT (The International Centre For Exellence In Emotionally Focused Therapy) w Kanadzie, terapia skoncentrowana na emocjach (EFT);
  • terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniu w Polskim Instytycie Eriksonowskim;
  • pracy ze sprawcą przemocy według modelu programu korekcyjno-kompensacyjnego „Partner”.
  • problematyki uzależnień, przeciwdziałania przemocy w rodzinie; prowadzenia interwencji kryzysowej oraz psychoprofilaktyki.

Jestem miłośniczką podróży, nie tylko tych w głąb siebie, zaczytuję się w kryminałach i biografiach a relaksuję przy cafe latte. W pracy psychoterapeutycznej inspiruje mnie Irvin D.Yalom.